Będzie kolejna obniżka stóp procentowych? Członkini RPP nie wyklucza
Jeżeli na posiedzeniu RPP we wrześniu pojawiłby się wniosek o obniżkę stóp, to zagłosowałabym za tym wnioskiem – powiedziała Masłowska. Członkini Rady Polityki Pieniężnej Gabriela Masłowska nie spodziewa się w tej chwili ani obniżek, ani podwyżek stóp procentowych. Członkini RPP powiedziała w Radiu Lublin, że trzeba poczekać do marcowej. “Podkreślam, że nie wypowiadam się imieniu Rady, prezentuję wyłącznie moje osobiste opinie. Moim zdaniem są przesłanki, żeby obniżyć stopy procentowe. Jeżeli na posiedzeniu RPP we wrześniu pojawiłby się wniosek o obniżkę stóp, to zagłosowałabym za tym wnioskiem” – dodała.
Tak powódź wpłynie na gospodarkę. Członek RPP wskazuje problem WYWIAD
Masłowska nie chciałaby przesądzać o tym, jaka mogłaby być skala obniżki we wrześniu, ponieważ zostanie to dopiero poprzedzone dokładną analizą wszystkich danych, które RPP dostarczą analitycy NBP przed posiedzeniem. Gabriela Masłowska w październiku zmieniła salę sejmową na gabinet w NBP. Nowa członkini RPP na łamach Radia Maryja szerzej przedstawiła swoje poglądy na temat inflacji i sposobów jej zwalczenia. Wskazała dwie drogi i wybrała tę, która walkę z drożyzną wydłuży, choć ma być mniej dotkliwa dla obywateli. Rada Polityki Pieniężnej jest organem powołanym w Polsce do kształtowania polityki monetarnej kraju zgodnie z art. 227 Konstytucji RP. RPP jest odpowiedzialna za podstawowe założenia polityki pieniężnej w Polsce i ponosi odpowiedzialność za realizację wcześniej przyjętych założeń.
Już Sześć inwestować w Omniex platformy krypto przed uruchomieniem SDX w w styczniu posłowie PiS zgłosili Masłowską na kandydatkę do RPP, ta jednak wycofała się, uzasadniając to “przyczynami osobistymi”. Jej kandydatura została zgłoszona ponownie pod koniec września tego roku.
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. Rynek oczekiwał odczytu 10,0 proc. To ważny głos, bo jeden z pierwszych Masłowskiej, która została na początku października powołana do RPP przez Sejm.
Mimo, że cykl podwyżek stóp nie został zakończony to są one mało prawdopodobne – napisała w felietonie dla Radia Maryja, członek RPP Gabriela Masłowska. Radykalna obniżka stóp procentowych doprowadziła do spadku wartości złotego wobec innych walut (tuż po ogłoszeniu przez RPP decyzji dolar wyceniany był na 4,26 zł, euro na 4,57 zł, a frank szwajcarski kosztował 4,78 zł). Według członkini RPP to głównie efekt odpływu tzw. Kapitału spekulacyjnego i jest to raczej chwilowa reakcja. O środowej decyzji mówiła w rozmowie z Radiem Lublin Gabriela Masłowska, członkini RPP.
- Tempo wzrostu gospodarki maleje i to też bardziej niż się spodziewaliśmy.
- Obserwując sposób prowadzenia polityki pieniężnej w różnych krajach, Masłowska zauważa, że coraz większą rolę w prowadzeniu tej polityki zaczęły odgrywać instrumenty niestandardowe, w tym na przykład skup obligacji.
- W środę, podczas pierwszego po wakacyjnej przerwie posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 0,75 pkt.
- Gabriela Masłowska to nowa członkini RPP, której kandydaturę zgłosił PiS, znajduje się w tej drugiej grupie.
- W 1997 została wiceprzewodniczącą Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych, a w 1998 objęła funkcję prezesa Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Lublinie.
- Tym bardziej z TVN nie mam powodu żadnego, żeby rozmawiać — ucięła.
Spis treści
Tempo wzrostu gospodarki maleje i to też bardziej niż się spodziewaliśmy. Dlatego ta decyzja jest dosyć ważąca – dodała. W środę, podczas pierwszego po wakacyjnej przerwie posiedzenia Rada Polityki Aktualizacja FX – 15 grudnia – Rangebound na razie Pieniężnej (RPP) zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 0,75 pkt.
Od 1974 do 1976 była asystentem w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Od 1976 do 1980 wykładała na UMCS, a następnie została adiunktem na Wydziale Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jako wykładowczyni związana także z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu2. Gabriela Masłowska z domu Szczuka (ur. 27 czerwca 1950 w Batorzu) – polska polityk, ekonomistka, nauczycielka akademicka, posłanka na Sejm IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2022–2028. – Jeśli nawet spadnie o 2 czy 3 procent kurs złotego to nie jest problem, ponieważ w ostatnich miesiącach wzrósł aż o 17 procent. Przy czym uważam, że jest to głownie spowodowane odpływem tzw.
W 1997 została wiceprzewodniczącą Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych, a w 1998 objęła funkcję prezesa Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Lublinie. W 1974 ukończyła studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1982 uzyskała na tej uczelni stopień doktora nauk ekonomicznych na podstawie pracy pt. Skala produkcji a efektywność gospodarowania w indywidualnych gospodarstwach specjalistycznych1.
Według niej NBP powinien korzystać z interwencji walutowych z ostrożnością, informując o fakcie ich Expect High Volatility with the British Pound: GBP/USD (GBP=X) dokonania po przeprowadzeniu konkretnej interwencji. Członkini Rady napisała też, że NBP powinien korzystać z interwencji walutowych z ostrożnością, informując o fakcie ich dokonania po przeprowadzeniu konkretnej interwencji. Zaznaczyła, że popiera także rozwiązania, które będą służyć zwiększeniu zysków z tytułu zarządzania rezerwami walutowymi, w tym na przykład poprzez uwzględnienie instrumentów związanych z rynkiem akcji. Ekonomistka opowiedziała się też za stosowaniem instrumentów niestandardowych, w tym np. Jak zaznaczyła, podobne rozwiązania odgrywają coraz większą rolę w innych krajach.
Rośnie presja na NBP. Kolejny kraj idzie za ciosem i tnie stopy procentowe
“Z drugiej jednak strony realne koszty dochodzenia do celu inflacyjnego byłyby prawdopodobnie niższe” – dodała. Gabriela Masłowska to nowa członkini RPP, której kandydaturę zgłosił PiS, znajduje się w tej drugiej grupie. Artykuł, który ekonomistka napisała dla portalu Radia Maryja.
Masłowska opowiedziała się za wyborem drugiej strategii, wskazując, że zdaje sobie sprawę, że proces dochodzenia inflacji do celu inflacyjnego w tym scenariuszu będzie dłuższy, niż w przypadku strategii pierwszej. – Podkreślam, że nie wypowiadam się imieniu Rady, prezentuję wyłącznie moje osobiste opinie. Moim zdaniem są przesłanki, żeby obniżyć stopy procentowe.
Wcześniej Masłowska broniła prezesa NBP Adama Glapińskiego, przekonując, że nieprecyzyjne i chybione szacunki dotyczące inflacji nie podważają jego wiarygodności, “bo tak właśnie zmieniała się sytuacja”. W ławie poselskiej spędziła kilka kolejnych kadencji — najpierw z Ligą Polskich Rodzin, od 2007 r. Z wykształcenia jest ekonomistką, na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych.